Nowotwory pęcherza moczowego.

Są choroby często atakujące osoby znajdujące się w określonej grupie wiekowej. Jedną z takich chorób, której leczeniem zajmuje się urolog Warszawa, jest choroba nowotworowa pęcherza moczowego. Na szczęście 70% z tych nowotworów są nowotworami nieinwazyjnymi, to znaczy, że  nowotwory te nie naciekają na błonę mięśniową pęcherza. Ten typ nowotworu ma swoje podłoże w czynnikach środowiskowych, takich jak narażenie na ekspozycję pewnych grup substancji chemicznych, niewątpliwie też wpływ na pojawienie się nowotworu pęcherza moczowego jest palenie papierosów.

Jednym z pierwszych uchwytnych objawów nowotworu pęcherza moczowego jest pojawienie się krwiomoczu a także bolesności podczas jego oddawania. Również konieczność częstego oddawania moczu powinna być czynnikiem nakłaniającym nas do wizyty u specjalisty. W późniejszym okresie choroby pojawiają się także bóle w okolicach podbrzusza i w lędźwiach jak również duża trudność w oddawaniu moczu. Lekarz urolog Warszwa wykona u pacjenta, u którego podejrzewa chorobę nowotworową pęcherza moczowego, badanie ultrasonograficzne pęcherza moczowego oraz cytologię osadu moczu. Jeżeli wynik badania moczu będzie odbiegał od norm, koniecnze będzie wykonania badania pozwalającego na obejrzenie wnętrza pęcherza moczowego przez cewkę moczową, zwane cytoskopią. Wykonuje się ją głównie w kolorze niebieskim, pozwalającym wykryć wszelkie zmiany nowotworowe już we wczesnych etapach.

W naszym kraju głównie wykrywa się nowotwory pęcherza moczowego w zaawansowanym stadium, w związku z czym metody leczenia są już mocno ograniczone. W przypadku, gdy urolog Warszawa ma do czynienia z nowotworem pęcherza moczowego typu nieinwazyjnego, wówczas wykonuje się TURBT, czyli elektroresekcję przezcewkową guza. Polega ona na usunięciu zmian nowotworowych  oraz tkanek okolicznych. Usunięte zmiany podlegają badaniu histopatologicznemu, mającemu na celu określenia, czy guz należy do typu wysokiego ryzyka. Dużo gorzej wygląda sytuacja w momencie, gdy mamy do czynienia z inwazyjnym nowotworem pęcherza moczowego. Często jedynym rozwiązaniem jest kompletne usunięcie pęcherza moczowego wraz z utworzeniem pęcherza zastępczego. Dodatkowo pacjent poddawany jest chemioterapii lub też naświetlaniu. Po zakończeniu leczenia pacjent musi podlegać kontroli lekarskiej w odstępach co trzy miesiące przez pierwsze dwa lata, w późniejszym czasie badania kontrolne winny być wykonywane co pół roku. Jest to spowodowane przede wszystkim wysokim ryzykiem nawrotu choroby.