Nowotwory nerek

Problemy nowotworów dotykają w sposób bezpośredni lub pośredni coraz większe grono osób. Z takimi ludźmi codziennie w swej pracy styka się urolog Warszawa. Bardzo często jest to nowotwór nerki ( z łac. carcinoma renis, w skrócie RCC), zwany również guzem Grawitza czy też nadnerczakiem. Ponad 90% guzów nerki to nowotwory złośliwe. W większości przypadków początkowy etap choroby przebiega bezobjawowo, sporadycznie mamy do czynienia z triadą oznak, takich jak krwiomocz, ból oraz guz wyczuwalne w okolicach lędźwi.

Najczęściej choroba jest wykrywana przypadkowo,  podczas wykonywania badań związanych z innymi jednostkami chorobowymi. Najważniejsze jest wykonanie tomografii komputerowej, badanie ultrasonograficzne może nie być nazbyt dokładne, by można było ujawnić zmiany nowotworowe. Wykonuje się także biopsję zarówno cienkoigłową (rzadziej stosowane ze względu na niższą wartość diagnostyczną) jak i gruboigłową.  Istotne jest także określenie, czy doszło już do zajęcia węzłów chłonnych a także czy nie pojawiły się przerzuty. Za pomocą biopsji pobiera się do badań histopatologicznych wycinek, dzięki czemu można określić, z jakim dokładnie typem nowotworu ma się do czynienia. Skąd się bierze nowotwór nerki? W znacznej części wynika to z podłoża genetycznego, wpływ ma także torbielowatość nerek.

Wykonując odpowiednią diagnostykę urolog Warszawa będzie mógł określić, z jakim typem nowotworu nerki ma do czynienia. Możemy go zakwalifikować do jednego z siedmiu typów: rak jasnokomórkowy, brodawkowaty, chromofobowy, z kanalików zbiorczych, sarkomatoidalny, niesklasyfikowany lub też należy do pozostałych postaci. Najczęściej mamy do czynienia z tym pierwszym typem, mówi się, iż rak jasnokomórkowy odpowiada za 80% przypadków nowotworów nerki. Głównie można go zlokalizować w korze nerki, przy czym bardzo rzadko atakuje obie nerki równocześnie ( mniej niż 5% przypadków). Drugim najczęściej spotykanym jest rak brodawkowaty, odpowiadający za ok 10% przypadków choroby nowotworowej nerek, dużo częściej jednak atakuje obie nerki niż rak jasnokomórkowy.

W jaki sposób urolog Warszawa może pomóc pacjentowi pozbyć się problemu nowotworowego? W zależności od rozmiaru, umiejscowienia guza najczęściej wykonuje się nefrektomię (usunięcie zmian nowotworowych) metodą oszczędną, polegającą na wycięciu nowotworu wraz z marginesem zdrowych tkanek lub też w sposób radykalny, polegający na usunięciu całej nerki zmienionej chorobowo.